środa, 3 sierpnia 2011

43.

poniższa notka jest przeklejoną w całości notką gackowej (a gackowa cytuje w dolnej części chustkę) - może ktoś z Was może pomóc, albo chociaż przekazać dalej..


"Krew potrzebna bardzo

Nie może być za długo spokoju.
I nie ma.
Tym razem pochorowała się teściowa. Na 10. sierpnia planowana jest operacja. Paskudna, okaleczająca i straszna, ale rozwiązująca problem i likwidująca strach definitywnie.
No i potrzebna jest krew.
Jestem honorowym krwiodawcą, ale od cukrzyków krwi nie biorą. I leków łykam trochę za dużo. Pan Mąż miał kiedyś żółtaczkę wszczepienną i jako krwiodawca się zupełnie nie liczy. Misia waży poniżej 50 kilo, ma zapalenie oskrzeli i pęknięte żebro - krwi od niej nie wezmą za nic.
Mój brat był już w stacji krwiodawstwa, ale akurat miał za wysoką limfocytozę (trzeba było zęby leczyć) i go odesłali z kwitkiem.
Jeśli ktoś z czytelników jest krwiodawcą i jest w Warszawie i chciałby oddać krew, to bardzo proszę.
Naprawdę bardzo, bardzo proszę.
Bez Alicji to ja sobie nie wyobrażam....

Krew dla Alicji Aleksandrowicz, szpital w Wieliszewie (Mazowieckie Centrum Onkologii)


Z bloga chustka.blogspot.com zapożyczyłam taki wpis:

1. jak oddać krew w innym mieście niż Warszawa?
"Jeśli w danym szpitalu nie ma punktu krwiodawstwa, wtedy oddajemy najczęściej w dowolnym miejscu w kraju i tam, w rejestracji, oprócz imienia i nazwiska należy jeszcze podać nazwę/ adres szpitala, w którym ma się odbyć zabieg."

2. dlaczego proszę o krew?
"W chwili kiedy w szpitalach jest krwi mniej niż jest potrzebne lekarz musi podjąć decyzję komu ją przeznaczyć. Normalnie pierw krew otrzymują dzieci, decyduje też konieczność przeprowadzenia operacji szybciej i szansa powodzenia operacji. Zaświadczenia o oddanej krwi na konkretną osobę powodują jakby przejście biorcy na początek tej kolejki.
Krew dla kogoś można oddać w każdym RCKiK na terenie kraju, nawet w innym rejonie niż jest szpital w którym leży biorca. Grupa krwi również może być 'niepasująca' do biorcy (na zaświadczeniu nie ma grupy krwi), w banku krwi zostanie dobrana odpowiednia grupa."

(odpowiedzi na pytania 1 i 2 skopiowałam z forum krewniacy.pl)

3. jak przekazać zaświadczenia o oddanej krwi, jeśli oddało się w innym mieście?
- można kurierem - do mnie; ponieważ, jak poinformowała Pani z RCKiK z ul. Saskiej, nie ma wewnętrznych powiązań pomiędzy poszczególnymi Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
- możecie też wysłać bezpośrednio do szpitala, oczywiście z podaniem informacji, dla kogo jest Wasza krew.
Mazowieckie Centrum Onkologii Uczelni Warszawskiej
ul. Kościelna 61
05-135 Wieliszew

4. czy szpital w którym będziesz operowana będzie honorował zaświadczenia o oddanej krwi w innych punktach oddawania krwi, w innych miastach?
- tak! zadzwoniłam i upewniłam się. Pani z Krwiodawstwa z Wojskowego Instytutu Medycznego (czyli tam, gdzie będę operowana) była przeszczęśliwa, gdy dowiedziała się, że będzie jeszcze więcej zaświadczeń.

5. dlaczego grupa krwi nie ma znaczenia?
- dlatego, że ważna jest ilość jednostek krwi, którą zbiorę na moją operację.
czyli: przekażecie do Banku Krwi (albo do RCKiK) ileśtam jednostek krwi, w zamian ja dostanę do mojej dyspozycji również tyle samo jednostek krwi.
- dlatego, że to raczej nie krew będzie mi podawana, a jej składniki (np. albumina czy osocze - w zależności od bieżącej potrzeby chwili).

6. ile krwi potrzebujesz?
- nie wiem! mogę potrzebować krwi/składników krwi do przetoczenia przed operacją. może być potrzebna krew podczas operacji. może być potrzebna po operacji, jeśli (tfu! tfu! skuś baba na dziada!) zacznę krwawić albo będę mieć problemy z morfologią.

7. do kiedy można oddawać krew?
- do wtedy do kiedy kurier/pociąg da radę dostarczyć mi oryginalne zaświadczenia o oddanej krwi, nie później niż do 8 sierpnia, zabieg planowany jest na 10 sierpnia.


Zmieniłam tylko dane na aktualne, chustkę przepraszam, ale sprawa jest pilna."

1 komentarz:

  1. Kurde! Chętnie bym oddała krew, ale już od 18 roku życia nie mogę, bo za mało ważę. Zapytam brata i znajomych, czy by się nie pofatygowali. Puszczę wici dalej. Na pewno coś da się zdziałać!

    Trzymajcie się :*
    Mysza

    OdpowiedzUsuń